20% taniej wszystkie dekoracje. Skorzystaj z kodu PROMO20 i ciesz się specjalnym rabatem! 🎉🍁
podaj w koszyku kod PROMO20
-20%

Jaki kolor obrazu wybrać

Wybierz idealny kolor obrazu do swojego wnętrza

Kolor obrazu to drugi – po tematyce – element warunkujący jego dopasowanie do całości aranżacji wnętrza. Wydaje się nawet, że jest on ważniejszy od tematu, bowiem ten drugi, nawet nieco odbiegający od charakteru wnętrza może jeszcze być zaakceptowany, natomiast barwa niekomponująca się z całością będzie przyciągać uwagę zaraz po wejściu do pomieszczenia i wręcz krzyczeć, informując obserwatora o tym, że jest nie na miejscu. Nie trzeba posiadać specjalnej wiedzy z dziedziny plastyki, bowiem wystarczy odrobina dobrego gustu.

Podobnie bywa z obrazami. Źle dopasowane do wnętrza będą szpecić nie zdobić, a przy okazji mogą też wpływać na nastrój, przestrzeń i jej proporcje. Podczas dobierania obrazu do wnętrza stosuje się dwie zasady – harmonii lub kontrastu. Pierwsza z nich nakazuje dopasowanie barwy podobnej do tych, jakie wykorzystano w wystroju. Druga to wprowadzenie kolorystyki wyróżniającej się, dominującej, idealnej do wnętrz stonowanych i spokojnych.

Obrazy czarno-białe

Dla jednych są to kompozycje dwukolorowe, dla innych całkowicie pozbawione koloru, jeśli wziąć pod uwagę, że czerń i biel nie są kolorami w ogóle.

Do szczególnej kategorii kolorystycznej zaliczają się z pewnością obrazy czarno-białe. Dobieranie takich dekoracji wymaga wiele uwagi, bowiem z jednej strony są one z pozoru uniwersalne i mogą być dopasowane do każdej aranżacji wnętrza, a z drugiej – z uwagi na swoją monotonię – mogą też wnętrze pozbawić wszelkich atutów i sprawić, że będzie smutne, przygnębiające, nostalgiczne. Obrazy w tej tonacji świetnie sprawdzą się zarówno w stylizacjach o dynamicznej kolorystyce, z dodatkiem czerwieni, granatu czy fioletu, jak i w kompozycjach jasnych, pastelowych, jednak ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy ilością czerni i bieli w samym obrazie. To również dekoracje bardzo modne, nowoczesne. Do wnętrz, w których taka monotonia barwna nie jest wskazana można wybrać nieco zmodyfikowane obrazy czarno-białe z kolorowym akcentem. Będą one stanowiły bardzo wyrazisty akcent zwłaszcza, jeśli kolor dopasuje się do innych detali we wnętrzu.

Obrazy w sepii

O wiele mniej problemów sprawiają w doborze obrazy w kolorze sepii. Ta specyficzna, zbliżona do brązu barwa jest nawiązaniem do starych fotografii wykonywanych za czasów naszych prababć specjalną techniką, dzięki której powstawały obrazki w tym odcieniu. Sepia to kolor stylowy, a obrazy w takiej aranżacji najlepiej sprawdzają się we wnętrzach retro, a niekiedy też rustykalnych i prowansalskich, zależnie od doboru innych elementów wyposażenia. W nowoczesnych sypialniach wiele osób decyduje się też na umieszczenie wykonanych w sepii portretów małżeńskich lub innych obrazków, które doskonale harmonizują z surowym drewnem, oraz brązami, beżami i ecru.

Obrazy czerwone

Przeciwieństwem surowej, choć ciepłej w odcieniu sepii jest intensywna czerwień, która podobnie, jak jej poprzedniczka jest wyborem tylko do bardzo konkretnych wnętrz. Obrazy w kolorze czerwieni dominują, są dynamiczne, wręcz agresywne, dlatego nie powinny być duże i zajmować większość pustej przestrzeni ściany. To świetny dodatek kolorystyczny do kompozycji stonowanych, pastelowych i do wnętrz czarno-białych. Czerwonych obrazów nie powinny też wybierać osoby nadpobudliwe.

Obrazy w kolorze zielonym i niebieskim

Zarówno jedne, jak i drugie działają uspokajająco jednak różnica między nimi sprowadza się do temperatury. 

Zieleń jest kolorem ciepłym, dodatkowo pięknie harmonizującym z żółcią, która ją jeszcze podkreśla. Kolor niebieski jest bardziej zimny i nie powinien pojawiać się we wnętrzach osób ze skłonnościami do nostalgii Czu smutków. Obrazy niebieskie są natomiast bardzo higieniczne, czyste, dlatego idealnie sprawdzą się w łazienkach czy sypialniach. Kolory pokrewne, stanowiące swoiste przejście pomiędzy niebieskim i zielonym to turkus oraz mięta. Obie barwy są dość trudne w dopasowaniu do aranżacji. Szczególnie kolor turkusowy jest trudny w zestawieniu z innymi barwami, a jedyne, które do niego pasują, to biel i złoto oraz z większym umiarem kolor beżowy i ecru. Obrazy turkusowe i miętowe to kolory dla osób poszukujących nietypowych stylizacji.

Obrazy kolorowe

Wnętrza, w których pragniemy stworzyć klimat słoneczny, ciepły, przesycony latem najkorzystniej udekorują obrazy w kolorze żółtym i pomarańczowym. Te dwie barwy warto stosować z umiarem, bowiem ich nadmiar może powodować zmęczenie, dlatego doskonałym pomysłem będzie aranżacja w kolorach brązu i ecru z żółtymi dodatkami i żółto-pomarańczowym obrazem. Kolory te świetnie też komponują się z zielenią, jednak konieczne jest dobranie harmonijnych odcieni i ograniczenie ich intensywności. Idealnym wprost dodatkiem do żółtego jest kolor szary. Żółte i pomarańczowe obrazy doskonale sprawdzą się w kuchni. Ostatnią, bardzo ciekawą gamą barw są obrazy fioletowe i różowe. Te dwa kolory, choć leżące na palecie barw obok siebie – są skrajnie różne przechodząc od barwy ciepłej do zimnej, od kobiecej do męskiej, od słodkiej do surowej, od pastelowo jasnej do ciemnej – reprezentując dziewczęcy wdzięk dnia i romantyczną nostalgię nocy. Zgodnie z zasadą, ze przeciwieństwa się przyciągają tak i te dwa kolory doskonale współgrają ze sobą we wnętrzu.

Zapytaj o obrazy

tel.: 881 31 71 81

infolinia czynna w godz 8.00-16.00 w dni robocze

Email bok@obrazynasciany.pl

Darmowa dostawa

dla zamówień powyżej 500 zł

Darmowe próbki materiałów

Sprawdź grubość, fakturę oraz nasycenie kolorem

Polska firma

Polskie produkty, polska gwarancja

100% personalizacji

Kazdy produkt dopasujemy wymiarem i kolorem