Obrazy i tryptyki w nowoczesnej formie pojawiają się we wnętrzach coraz częściej, ale chociaż zachowały swój pierwotny kształt sposób przekazu jest całkowicie odmienny od tego znanego z olejnych lub akwarelowych arcydzieł. We współczesnych obrazach stawia się na precyzję odtwarzania rzeczywistości za pomocą aparatu fotograficznego, a kreatywność twórcy sprowadza się tu głównie do wyboru właściwego kadru, ustawienia oświetlenia czy wyczekania tej właściwej, jedynej w swoim rodzaju chwili.
W kreowaniu współczesnych obrazów ogromną rolę odgrywa technika. Nie tylko wspomniany aparat i jego możliwości w postaci specjalnych obiektywów czy opcji powiększania wykorzystywane są do zapisywania rzeczywistości, ale również bierze w nim udział technologia komputerowa. Dzięki niej właśnie powstają artystyczne kompozycje w nienaturalnych barwach, będących wynikiem cyfrowego nanoszenia specjalnego filtra – w tym wypadku turkusowego lub miętowego.
Turkus nie został tu wybrany przypadkowo. W bieżącym roku w dekoratorstwie jest to jeden z najpopularniejszych kolorów, który stanowi podstawę wystroju nowoczesnych wnętrz. Wszędzie tam, gdzie pojawia się zestawienie tej barwy z bielą czy złotem swoją rolę odgrywają również turkusowe obrazy i tryptyki. Na stronie http://obrazynasciany.pl/obrazy/mietowe-i-turkusowe/ zaprezentowano szereg przykładów takich kompozycji w zestawieniu z odpowiednio dobranymi odcieniami. Na ich przykładzie można zobaczyć, jak taki kolorystycznie ujednolicony dodatek może współgrać z kolorem ścian, poduszek lub dopasowanych odcieniem mebli.
Obrazy w kolorze turkusowym i miętowym mogą stanowić dopełnienie designu, w którym przeważają inne odcienie, a intensywna barwa stanowi zaledwie przysłowiową kropkę nad „I”, ale sprawdzą się też we wnętrzach, w których kolor turkusowy jest podstawą. W tym drugim przypadku obraz powinien posiadać jedynie fragmenty zaakcentowane tym kolorem, aby w całości odcinał się od powierzchni ściany. Dzięki wyborowi odpowiedniego motywu możliwe jest też dopasowanie do wnętrz futurystycznych i klasycznych. W pierwszym przypadku egzamin zda wizerunek mostu lub wielkomiejskiej ulicy. Druga opcja to spowity w turkusie brzozowy las, albo rzeczne kamienie.