Wiosenne porządki! Odmień wnętrze i złap 30% rabatu z kodem: WIOSNA
Podaj w koszyku kod: WIOSNA
-30%
obraz most linowy

Obrazy tryptyki

Tryptyk jest pojęciem ogólnie znanym i rozumianym także w odniesieniu do sztuki, dlatego o obrazach w takiej formie trudno powiedzieć, że są pomysłem innowacyjnym. Tym, co zwraca uwagę i jest odniesieniem do nowoczesności może być technika ich wykonania oraz spojrzenie na kompozycję, która często daleko odbiega od realizmu. Obrazy pojawiły się w sztuce już wiele stuleci wstecz, a zaglądając w głąb historii można nawet zaryzykować stwierdzenie, że są tak stare, jak sama ludzkość. Przez wiele stuleci jednak pomimo ogromnego zróżnicowania trendów i stylów niemal zawsze stanowiły wierne odzwierciedlenie rzeczywistości.

Współczesne tryptyki to przede wszystkim zaprzęgnięcie do działania nowoczesnych środków technicznych takich, jak aparaty cyfrowe, komputery i techniki drukowania. Dzięki nim rzeczywistość – jeśli jest na obrazach odzwierciedlana – odbiega od kanonu jej artystycznej prezentacji, a jest sposobem uchwycenia niepowtarzalnej chwili. Na tym polega różnica pomiędzy sztuką średniowieczną czy barokową, a nowatorskim podejściem do obrazu. Tryptyk w dziedzinie kompozycji stwarza jeszcze więcej możliwości, bowiem poza samym wyborem tematyki można ją jeszcze prezentować w różnych układach i zestawieniach barwnych.

Opisanie tryptyku jednym zdaniem jest niemożliwe, bo chociaż wszystkie tego rodzaju obrazy łączy jedna wspólna cecha – podział na trzy elementy, to każdy z nich różni się od pozostałych wieloma aspektami. Pierwszy z nich to kształt i wielkość poszczególnych modułów, które mogą być kwadratowe lub prostokątne, w układzie pionowym, albo poziomym. Każdy z formatów tworzy w całości inną bryłę, od regularnego kwadratu po wyciągnięty wąski pas na podobieństwo obrazu panoramicznego. Drugi istotny element w tryptykach to sposób prezentacji tematu. Może to być jeden obraz podzielony na trzy elementy. Mogą to być trzy jednakowe obrazki w tym samym kolorze lub w różnych barwach. Może to też być układ trzech odmiennych obrazków połączonych tematem lub barwą.

Tryptyki, których przykłady zaprezentowano na stronie http://obrazynasciany.pl/obrazy/tryptyki/ mogą w bardzo zdecydowany sposób wpływać na wnętrze, dlatego przez wyborem odpowiedniego obrazu trzeba dokładnie przemyśleć planowane efekty. Kształt całej kompozycji musi być dopasowany do miejsca, w którym będzie umieszczona, dlatego wolne, duże przestrzenie lepiej wypełnią układy o harmonijnym formacie, a wąskie pasma ścian nad meblami czy pomiędzy nimi – tryptyki wyciągnięte w układzie poziomym lub pionowym. Warto też spojrzeć na asymetrię, która zapewnia ciekawy, bardzo nowoczesny efekt i zarazem pozwala dopasować obraz do ciężaru całego wyposażenia wnętrza.

tryptyk zboże tryptyk Nowy Jork tryptyk kolorowe drzewa tryptyk drzewa

Darmowa dostawa

dla zamówień powyżej 500 zł

Darmowe próbki materiałów

Sprawdź grubość, fakturę oraz nasycenie kolorem

Polska firma

Polskie produkty, polska gwarancja

100% personalizacji

Kazdy produkt dopasujemy wymiarem i kolorem