Wiosenne porządki! Odmień wnętrze i złap 30% rabatu z kodem: WIOSNA
Podaj w koszyku kod: WIOSNA
-30%
obraz dmuchawiec i rosa

Obrazy ścienne – szereg ciekawych pomysłów na ściane

Obrazy są jednym z popularniejszych sposobów dekorowania wnętrz, a ten rodzaj kompozycji wykorzystywany jest w stylizacjach już od kilkuset lat. Obrazy ścienne jednak nie tylko zmieniły swoje funkcje, ale też są zupełnie inne, nowocześniejsze i bardziej uwspółcześnione niż te, które znamy sprzed wieków. Jednym z ważniejszych elementów, jakie zmieniły dzisiejsze kompozycje jest ich spontaniczność, co oznacza, że sporadycznie już trafia się na sztywne pozowane portrety, a coraz częściej na ścianach pojawia się zwyczajny kawałek życia, codzienności, najbliższego otoczenia, jak moment zatrzymany w kadrze kamery.

Nowoczesne obrazy ścienne to także zupełnie inne techniki wytwarzania, dzięki którym nie tylko sztuka jest tańsza, ale też bardziej dostępna. Nie oznacza to jednak, że całkowicie zdewaluowała się jej wartość, gdyż posługiwanie się aparatem fotograficznym czy narzędziami do grafiki komputerowej lub przekształcania zdjęć wymaga sporych umiejętności. Zmieniły się jedynie narzędzia tworzenia, ale podejście do kompozycji, zasad jej kreowania oraz konieczność posiadania tych szczególnych umiejętności, dzięki którym obraz jest piękną całością a nie przypadkowym zdjęciem nadal nadają rangę nowoczesnej sztuce.

Obrazy ścienne

Technika i tematyka to dwa elementy, które zmieniły się w dzisiejszej sztuce, ale obok nich pojawiła się też nowa forma, jaką jest dzielenie obrazów na części. Dyptyki, tryptyki, a w szczególności obrazy kaskadowe stanowią całkiem nowe spojrzenie na formę obrazu, a przy okazji także zmieniają samo wnętrze. Jeśli połączy się dzieloną kompozycję z motywem wielkomiejskich ulic lub kolorową, dynamiczną abstrakcją otrzymany obraz będzie typowym przedstawicielem współczesnej sztuki. Taka kompozycja nie jest jednak wyłącznym przykładem dzisiejszych obrazów, bowiem w ofercie sklepów można też znaleźć bardziej tradycyjne pejzaże, martwe natury czy kwiaty, a nawet reprodukcje znanych dzieł.

Nowoczesne obrazy ścienne to również kompozycje powstające przy udziale komputerów i wielu zaawansowanych programów, dzięki którym można zmieniać kolorystykę, usuwać barwy w ogóle, przekształcając obraz do postaci sepii lub czarno-białej. Możliwe jest również dodawanie innego, nietypowego koloru, jak na przykład niebieski czy czerwony dmuchawiec. Ciekawym przykładem są także obrazy w negatywie. Te nowoczesne kompozycje jednak są bardzo specyficzne i sprawdza się w równie specyficznych wnętrzach natomiast wszędzie tam, gdzie zachowuje się tradycję i standardowe podejście do wystroju najlepszym rozwiązaniem będzie też tradycyjny obraz.

tryptyk tulipany obraz kwadratowy sowaobrazy z taksówkami obraz kaskada w kółka

Darmowa dostawa

dla zamówień powyżej 500 zł

Darmowe próbki materiałów

Sprawdź grubość, fakturę oraz nasycenie kolorem

Polska firma

Polskie produkty, polska gwarancja

100% personalizacji

Kazdy produkt dopasujemy wymiarem i kolorem