🌞🛠️ Letni remont zyska nowy wymiar z naszą promocją -33%! Użyj kodu LATO33 i odmień swoje ściany! 🎨🏡
podaj w koszyku kod: lato33
-33%
kaskada morze

Obrazy łączone wieloczęściowe

Nowoczesność zagląda już do każdej dziedziny naszego życia, w tym także nie omija sztuki i wszystkiego, co wiąże się z dekoracją wnętrz. Po latach wieszania na ścianach tradycyjnych reprodukcji będących cyfrowym, drukowanym odzwierciedleniem znanych z historii obrazów dziś przyszła pora na kompozycje futurystyczne, mające niewiele wspólnego z malarstwem. Przykładem takich dekoracji są obrazy wieloczęściowe, tryptyki oraz te określane kaskadowymi z uwagi na charakterystyczny układ elementów. Ciekawostką jest, że pomimo nowoczesnego i nietypowego podziału dekoracji w wielu przypadkach twórczy wykorzystują również rzeczywiste dzieła znanych twórców, a pojawienie się w takiej formie obrazu autorstwa van Gogha czy Munka nie jest niczym nietypowym.

Tryptyki i dyptyki to kompozycje o układzie regularnym. Trzy lub dwa elementy w układzie poziomym albo pionowym tworzą prostą kompozycyjną całość. Obrazy kaskadowe swoją nazwę zawdzięczają konkretnemu zestawieniu elementów, których zazwyczaj jest pięć z dużym centralnym oraz czterema mniejszymi umieszczonymi po obu jego stronach. Nasuwa to skojarzenie z opadającą w dół kaskadą schodów, coraz niższych i coraz mniejszych. Wrażenie powiększa jeszcze asymetria, która w takich kompozycjach jest standardem. Podstawowa zasada w przeciwieństwie do tryptyków opiera się na umieszczaniu takich samych wymiarowo elementów na innych wysokościach. Jest to układ typowy dla sztuki nowoczesnej, bowiem w przeszłości symetria i regularność kształtów stanowiły typowy element obrazów.

Pomimo pojawienia się elementu asymetrii i „pocięcia” obrazu na fragmenty w rzeczywistości jest on zwartą, spójną kompozycją a całość oglądaną z pewnej odległości przedstawia pejzaż, scenkę czy graficzny układ o dużej spójności. Obraz kaskadowy przypomina nieco pocztówkę, z której wycięto pięć prostokątów i pozostawiono je na ścianie w tym samym, przyporządkowanym im miejscu, wyrzucając całą resztę. Przykłady takich kompozycji można znaleźć na stronie http://obrazynasciany.pl/obrazy/obrazy-laczone/. Kolekcja pozwala zapoznać się z zasadą powstawania obrazów wieloczęściowych, zrozumieć, jak tworzy się konkretny układ i jakiego rodzaju tematyka może być wykorzystania w obrazach wieloelementowych. Nieco inne jest podejście w przypadku tryptyków, które nie muszą być jednym obrazem, lecz trzema różnymi, powiązanymi tematycznie kompozycjami.

Nowoczesne wieloelementowe kompozycje to doskonały dodatek do aranżacji współczesnych. Już sam układ elementów nasuwa skojarzenie z pozornym brakiem harmonii, która w rzeczywistości pojawia się nie w odniesieniu do samego obrazu, lecz do całego wnętrza. Kaskada może mieć nachylenie w dowolnym kierunku, a to pozwala na dostosowanie jej wizualnego środka ciężkości do wyposażenia wnętrza. Tam, gdzie znajdują się wysokie meble, kwiaty doniczkowe, stojąca lampa ostatni element obrazu powinien być umieszczony wyżej niż po stronie przeciwnej. W niektórych przypadkach tworzy się też kompozycje kaskadowe symetryczne. Zarówno one, jak i tryptyki zależnie od kształtu całego zestawu wizualnie kształtują wnętrze. Mogą to także być obrazy zbudowane z czterech, sześciu lub nawet siedmiu części.

tryptyk kobiety kaskada wenecja kaskada zachód słońca nad morzem tryptyk drzewo nad sawanną

Darmowa dostawa

dla zamówień powyżej 500 zł

Darmowe próbki materiałów

Sprawdź grubość, fakturę oraz nasycenie kolorem

Polska firma

Polskie produkty, polska gwarancja

100% personalizacji

Kazdy produkt dopasujemy wymiarem i kolorem