Pejzaż to jeden z najpopularniejszych tematów klasycznego malarstwa sztalugowego sięgający odległej przeszłości i czasów, kiedy średniowieczne malarstwo religijne i portretowe zaczęło tracić na znaczeniu. Twórcy dzieł poszukiwali inspiracji w swoim otoczeniu, a dzięki wynalezieniu sztalugi mogli wyjść poza pracownie i malować obrazy dostrzeżone w naturze. Malowanie krajobrazów z jednej strony było łatwiejsze, bo nie wymagało wiernego odzwierciedlania każdego detalu pozwalając na fantazjowanie i rozwijanie własne wyobraźni. Z drugiej strony stało się podstawą do powstawania nowych trendów, dzięki którym dziś możemy podziwiać impresjonizm i inne tego typu kierunki.
W kontekście dekoracji wnętrz obrazy krajobrazy, pejzaże również mają duże znaczenie, ponieważ zaliczają się do grupy kompozycji o charakterze uniwersalnym. Oznacza to, że widoczek górskiego krajobrazu czy spojrzenie na rozległe jezioro będą się równie dobrze prezentować w zacisznej sypialni, jak i w oficjalnym gabinecie prezesa. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie tego typu kompozycje są jednakowe lub przynajmniej do siebie bardzo podobne. Dzięki możliwościom współczesne techniki nawet to samo miejsce uwieczniane na kliszy przez wprawnego i kreatywnego fotografa może przyjmować dziesiątki różnych form, decydując o nastroju obrazu czy jego dynamice.
Obrazy krajobrazy pejzaże – przyciągające naturalne motywy
Zgromadzona na stronie http://obrazynasciany.pl/obrazy/krajobrazy/ kolekcja to obrazy krajobrazy, pejzaże przedstawiające z pozoru banalne miejsca, jakich wiele możemy znaleźć w naszej bezpośredniej okolicy, jednak zaprezentowane w taki sposób, że przyciągają uwagę niebanalnością. Jednym z elementów, który wpływa na to urozmaicenie kompozycji jest nowoczesna forma obrazu, czyli dyptyk lub tryptyk. To samo jezioro w jesiennej szacie uwiecznione na klasycznym obrazie jednoelementowym wywrze zupełnie inne wrażenie niż ukazane na tryptyku o asymetrycznym podziale elementów. Na rozmaitość wpływają też możliwości modyfikowania kompozycji za pomocą komputerów, a więc pozbawianie ich barw, „oprawianie” w ramę okienną, kolorowanie sepią lub dodawanie pojedynczego akcentu.