Dekorowanie wnętrz obrazami nie jest nowym obyczajem, bowiem rodzinne portrety czy efektowne pejzaże można było znaleźć na ścianach zamożnych domów już kilkaset lat wstecz, jednak w obecnych czasach zmieniła się forma tych obrazów oraz technika wykonania. Nowoczesne kompozycje są nie tylko efektowne i dekoracyjne, ale stanowią też rodzaj sztuki dla ogółu, czyli dekoracji, które ze względu na przystępną cenę mogą się dziś znaleźć niemal w każdym domu, firmie lub instytucji. Wykonywane z udziałem aparatu fotograficznego, przenoszone do komputera, a następnie drukowane na płóciennym lub winylowym podkładzie są o wiele bardziej zróżnicowane tematycznie i znacznie bardziej dostępne.
Obrazy do nowoczesnych wnętrz zaprezentowane w zakładce http://obrazynasciany.pl/shop/?orderby=popularity to przykład szerokiej gamy kompozycji wykorzystujących zarówno tematykę związaną z naturą, jak i motywy industrialne, architekturę klasyczną i nowoczesną. To także całkiem nowe spojrzenie na temat obrazu, jak przykłady nowoczesnej techniki oraz mniej lub bardziej skomplikowane abstrakcje. Kolekcja stanowi przykład połączenia starego z nowym, czyli klasycznych, utartych wzorców doskonale sprawdzających się w tradycyjnych aranżacjach z nowoczesnymi motywami podkreślającymi minimalistyczny styl salonów, sypialni czy pofabrycznych loftów.
Elementem, który wyróżnia nowoczesne obrazy jest też ich forma. Obok tradycyjnych obrazów jednoelementowych całkowitą nowością są kompozycje dzielone – dwu, trzy i wieloelementowe, dzięki którym całość – bez względu na jej tematykę – nabiera całkiem nowego wyglądu. W nowoczesnych wnętrzach kaskada lub tryptyk wyróżniają się swoim układem elementów przyciągając uwagę nietypowością i ciekawym rozwiązaniem dekoracyjnym. Na szczególną uwagę zasługują obrazy złożone z kilku różnych elementów, które zmuszają odbiorcę do kontemplowania istoty kompozycji, poszukiwania elementów wspólnych oraz ukrytego w całym obrazie sensu.
Obrazy do nowoczesnych wnętrz to również kompozycje, które swoim wyglądem odbiegają od realizmu, a wykorzystanie do ich tworzenia fotografie są przekształcane za pomocą filtrów i programów komputerowych. To przede wszystkim zmieniona kolorystyka, czyli obrazy z wielobarwnych przekształcone w kompozycje czarno-białe, z dodatkiem kolorowego akcentu lub obrazy w sepii. To także nadawanie obrazom kolorów nietypowych, niespotykanych w naturze, jak fioletowe drzewa czy czerwona szosa biegnąca gdzieś w nieznane. Przekształcenia obejmują także rozmiary zmieniając malutkie przedmioty, rośliny, owoce w gigantyczne powiększenia, które ukazują całe piękno swojej skomplikowanej budowy. To także nietypowe ujęcia, jak widok przez otwarte okno lub drzwi, za którymi rozciąga się tajemniczy Paryż.