Napisy na obrazach to element, który pojawił się w kompozycjach dopiero w XX wieku i jest z pewnością związany z pojawieniem się plakatu, jako jednego ze środków wyrazu. Plakat sam w sobie opiera się na elementach graficznych, a więc symbolicznych, prostych rysunkach o ogólnej sylwetce i prostej, jednolitej kolorystyce, a także różnego rodzaju hasłach. To połączenie nie jest przypadkowe, bowiem taka kompozycja ma za zadanie przekazywanie konkretnej informacji. To podstawowa funkcja plakatów, które w przeciwieństwie do obrazów nie tyle zdobią, co wprowadzają do wystroju element określonej w swoim stylu i wymowie treści.
Obrazki z napisami, jakie zaprezentowano na stronie http://obrazynasciany.pl/obrazy/sentencje/ to dekoracje stylem i formą zbliżone do plakatu, choć wyróżniają się znacznie mniejszą ilością symboli graficznych, a dużym naciskiem na tekst. Ten ostatni łączy w sobie element treści o konkretnym znaczeniu z układem i krojem liter, który ma też duże znaczenie w wystroju wnętrza. Zależnie od tego, czy w kompozycji wykorzystano czcionkę nowoczesną czy klasyczną może ona zaznaczać się specyficznym spokojem i harmonią lub też dużą dynamiką, jak w przypadku liter o zróżnicowanym kroju czy też napisów, jak w przypadku obrazu ze słowem „Love” wkomponowanym w kształt serca.
Obrazki z napisami na ścianę
Jak przystało na obrazy także w tym przypadku duże znaczenie ma kolorystyka. Kompozycje tekstowe mogą być zarówno jednobarwne, czarno-białe, jak i stworzone w wielu różnych kolorach, które pozwalają m.in. na wyróżnienie jednej najważniejszej linijki. Zróżnicowane kolorystycznie bywa również tło takiego obrazu, stanowiące urozmaicenie jednobarwnego napisu. Obrazki z napisami wielokolorowe zdecydowanie ożywiają wnętrze i wprowadzają do niego nieco radości, pozytywnego urozmaicenia wystroju. Kompozycje czarno-białe wyposażone w element w jednym kolorze to sposób na podkreślenie dodatków do aranżacji wnętrza, a te wyłącznie w czerni i bieli to obrazy uniwersalne.
Obrazki z napisami podobnie jak tradycyjne obrazy mogą mieć zróżnicowany kształt, co w odróżnieniu od plakatu oznacza, że zależnie od dostępnego miejsca przyjmą formę kwadratu, regularnego czy wydłużonego prostokąta o najbardziej optymalnych wymiarach. Dzięki temu są one ciekawym rozwiązaniem do powieszenia w miejscach takich, jak wąskie ścianki przy drzwiach lub między meblami, a także nieforemne przestrzenie w korytarzach, salonach czy kuchniach. Ważny jest również odpowiedni dobór treści – humorystycznej lub poważnej, opowiadającej o klimacie domu, własnych poglądach, zainteresowaniach, uczuciach itp.