Obrazy towarzyszą człowiekowi od początku jego istnienia, a chociaż te pierwsze przyjmowały formę prymitywnych rysunków na skałach i ścianach jaskiń, od zarania pełniły te same funkcje – wyrażania poglądów na rzeczywistość, wizualizowania fantazji i dekoracyjną. Dzisiejsze obrazy zdecydowanie różnią się od tych, jakie powstawały 2000 lat temu, a nawet są odmienne od dzieł z czasów średniowiecza czy renesansu. Pomimo stosowania technik malarstwa olejnego, akwareli czy gwaszu do tej dziedziny artystycznej wkroczyła technika w osobie fotografii i komputerów. Klasyczne obrazy przyjmują całkiem nowe formy, doskonalsze, bardziej zróżnicowane i tańsze.
O klasyce można powiedzieć tyle, że czerpie z tradycji dawnych wieków. W kontekście obrazów z pewnością do tej kategorii zaliczą się wszystkie dzieła jednoelementowe w naturalnej kolorystyce, odzwierciedlające otaczający świat lub będące wyrażeniem fantazji artysty. W stosunku do dzieł Rembrandta czy Moneta zmienił się jednak zakres tematyczny dzieł, bowiem chociaż pejzaż nadal pozostaje pejzażem, to prezentuje już nie tylko lasy, pola uprawne i dzikie łąki górskie, ale też stalowe mosty i panoramy nowoczesnych miast. Zmieniła się też forma martwej natury, która poza owocami, warzywami i ciekawymi w kształtach naczyniami wprowadza też stare samochody, zardzewiałe rowery czy kostki do gry.
Klasyczne obrazy
Klasyczne obrazy stanowią dziś o wiele bogatszą kolekcję wzorów, dzięki czemu można je dobierać do konkretnej aranżacji wnętrza. Popularność różnych stylów, wśród których pojawia się nie tylko klasyczny, ale też rustykalny, prowansalski, glamour, skandynawski, ekologiczny i wiele innych to również znacznie większe wymagania odnośnie dekoracji. Pojawiają się więc klasyczne obrazy prezentujące krowy na pastwisku czy zardzewiały rower oparty o ścianę wysłużonej, zaniedbanej kamienicy. To kompozycje doskonale nam znane z kolekcji wielkich mistrzów z tym, że ówczesne konie, dorożki i krynoliny dam dziś zastępują zdezelowane pojazdy, krowy i frywolne stroje przypadkowych przechodniów.
Mówiąc o klasycznych obrazach nie można oczywiście pominąć tych, które są ponadczasowe i pozostaną takie na zawsze. Do tej grupy zaliczają się wspomniane krajobrazy, zachody słońca nad morzem, samotne drzewa, pejzaże leśne z wodospadami i strumykami, kwiaty w tysiącach odmian i układów oraz inne tego typu kompozycje. To nie tylko obrazy z kategorii tych, które były, są i będą, ale też dekoracje o bardzo uniwersalnym charakterze, sprawdzające się w każdym wnętrzu i w każdej stylizacji. Różnicą jest jedynie technika ich wykonania, bowiem drukowane na kanwie płóciennej zdjęcia znacznie precyzyjniej odzwierciedlają rzeczywistość niż pędzel malarza.