Czerń i biel to kolory, które stanowią swoje przeciwieństwo, a ten specyficzny kontrast w wielu kulturach był wykorzystywany, jako symbol przeciwstawnych sił, uczuć, cech charakteru. Biel uważana jest za synonim czystości, aniołów, niskich temperatur, niewinności, początku czy w filozofiach wschodnich – pierwiastka żeńskiego. Czerń to przeciwne bieguny, a więc mroku, piekielnego gorąca, diabła, końca, agresji i zła oraz oczywiście pierwiastka męskiego. Ciekawostką jednak jest to, że jedna strona bez drugiej nie może istnieć, a podobnie, jak w kulturach, religiach czy ludzkich emocjach tak i w kompozycji, jedynie wzajemne zestawienie pozwala istnieć obu barwom.
Grafika czarno-biała to nie tylko kontrastowe połączenie dwóch barw, choć i takie obrazy można znaleźć w kolekcji na http://obrazynasciany.pl/obrazy/czarno-biale/. To również wiele odcieni szarości wpływających na charakter kompozycji, kolorystycznych niuansów, delikatnych i mocnych linii, subtelnych kresek i przestrzennych plam, czyli elementów, które w odpowiednim zestawieniu decydują i charakterze obrazu. Grafiki czarno-białe to zarówno realistyczne odwzorowania fotografii, jak i bardzo współczesne kompozycje abstrakcyjne czy artystyczne przekształcenia realnych obrazów. W takim ujęciu brak kolorów wydobywa prawdziwe piękno z prostych przedmiotów, osób i sytuacji, dlatego są one tak niepowtarzalne i wyjątkowe.
Grafika czarno-biała
Grafika czarno-biała to dekoracje uniwersalne, że mogę być dobierane chaotycznie bez względu na rodzaj wnętrza. Jedną z ważniejszych cech takich obrazów jest ich nasycenie czernią i bielą, dzięki któremu kompozycja pozostaje jasna lub ciemna. Chociaż z pozoru może się wydawać, że obrazy czarno-białe są jednakowe w rzeczywistości można wymienić wiele cech, które decydują, że dany wzór pasuje do wnętrza lub nie. Duża ilość czerni to dodatek do jasnych aranżacji i odwrotnie – delikatne czarne rysunki na białym podkładzie mogą rozświetlać wnętrza w ciemnych tonacjach.
Przy wyborze liczy się również faktura, ciężar kompozycji. Grafiki z dużymi czarnymi plamami są bardziej dominujące, cięższe, męskie w charakterze od tych złożonych z wielu cienkich subtelnych linii i konturów. O klimacie wnętrza decyduje też temat takiej grafiki. Czarno-białe obrazy mogą być idealnym dodatkiem do wnętrz retro, ale też z uwagi na ich nowoczesną formę sprawdzą się w loftach czy wnętrzach domów w stylu minimalistycznym. Grafiki w odcieniach szarości, czerni i bieli nie muszą jednak być całkowicie pozbawione barw. Do modnych w ostatnich latach trendów zalicza się wprowadzanie tzw. kolorystycznego akcentu, który stanowi ciekawy element ożywiający kompozycję.