Paryż to miasto o bardzo szczególnym charakterze nie tylko z powodu jego specyficznej architektury, ale przede wszystkim ze skojarzeń, jakie wiążą się z tym miejscem. Jest ich tak wiele, że każdy przeciętny człowiek na dźwięk nazwy francuskiej stolicy natychmiast dostrzega w swojej wyobraźni obrazy, które są mu najbliższe. Młodzi zakochani dostrzegą w tym miejscu stolicę romantycznych uniesień i spacery w świetle gwiazd aleją wzdłuż Sekwany. Elegantki i modni panowie skojarzą Paryż z miejscem, w którym króluje światowa moda a zakupy są obowiązkowym punktem programu zwiedzania. Nie brakuje też czegoś dla miłośników sztuki i awangardy, dobrego jedzenia, biznesu, historii i dobrej zabawy.
Obrazy z wieżą eiffla
Tak wiele skojarzeń sprawia, że obrazy z wieżą Eiffla, będącą niepisanym symbolem miasta mogą pojawiać się w wielu miejscach tworząc charakterystyczny nastrój i w pewien sposób nawiązując do konkretnej dziedziny, jaka łączy Paryż z przeznaczeniem aranżowanego pomieszczenia lub gustami właścicieli. Sama wieża Eiffla na obrazach jest jedynie elementem, który wskazuje na konkretne miasto, natomiast o charakterze obrazu decyduje otoczenie, pora roku czy dnia, kolorystyka i inne elementy uzupełniające. Przykładem może być różnica klimatu pomiędzy słynnym paryskim symbolem ujętym na tle panoramy miasta oraz wieża przedstawiona w otoczeniu jesiennych drzew.
Obrazy z wieżą Eiffla mogą tworzyć dodatek romantyczny do wnętrza, ale również nowoczesny lub retro, zależnie od ujęcia tematu. Paryskie klimaty związane z ulicznymi artystami, kafejkami, klimatyczną muzyką i generalnie uznawaną swobodą obyczajów stylem nawiązują do czasów sprzed ponad pół wieku, kiedy miasto to było celem pielgrzymek wszystkich tych osób, które pragnęły pozostawać na bieżąco z modą i kulturą. Dziś miejsce to ma nieco mniej znaczącą wymowę, a młodzi ludzie nie są już tak bardzo związani z potrzebą odwiedzenia tego miejsca dlatego, że tak wypada. Identyfikowanie się z Paryżem poprzez wprowadzane do wnętrza symbole takie, jak wspomniane obrazy z wieżą Eiffla jest wystarczająca deklaracją hołdu złożonego temu szczególnemu miejscu.
Wieża Eiffla na obrazach ma również określony wymiar dekoracyjny. Może nawiązywać właśnie do wspomnianego romantyzmu, zarówno w ujęciu współczesnym, jak i retro poprzez wprowadzanie motywów stylizowanych na akwarele czy grafiki w pięknych, ciepłych pastelowych kolorach. Paryski symbol w złotym jesiennym parku jest również elementem ożywiającym wnętrze pomimo, że sama wieża jest tu jedynie drobnym akcentem, a podstawowym czynnikiem decydującym o wyborze obrazu może być kolorystyka. Inne ujęcie tematu to panoramy paryskie, które oscylują pomiędzy nowoczesnym stylem industrialnym, a historycznym nawiązaniem do tradycji. Szczególnie kaskady z Paryżem daleko odbiegają od romantycznego retro w kierunku współczesności.