Your Cart
Odwilż cenowa dekoracji już ruszyła! 20% rabatu z kodem: PROMO20
podaj w koszyku kod: PROMO20
-20%

Jak powiesić obrazy

Oto garść porad jak powiesić obrazy na ścianach w domu, mieszkaniu, biurze. Obraz to jeden z popularniejszych elementów dekoracji wnętrza, który często pojawia się w domu niespodziewanie, jako podarowany przez znajomych prezent, albo zakup dokonany pod wpływem impulsu. Bez względu na to, czy jest on kupiony celowo i starannie przemyślany pod katem wystroju, czy też stanowi efekt zakupowego impulsu lub prezent jego umieszczenie na ścianie nie może być przypadkowe. Warto pamiętać, że obrazy stanowią dodatek do wystroju i nie tylko powinny się z nim komponować, ale też muszą być eksponowane w taki sposób, aby nie ginęły w ogromnej liczbie otaczających je dodatków.

Jak powiesić obrazy żeby dobrze komponowały się z wnętrzem?

Zasady komponowania na ścianie

Wieszanie obrazów podlega takim samym zasadom, jak każda kompozycja. Dla spójnej całości układu ma znaczenie zarówno wielkość, jak i ilość umieszczanych na ścianie ram oraz dostępna przestrzeń i jej otoczenie. Jak powiesić obrazy? Przede wszystkim, jeśli kompozycja ma być widoczna dla odbiorcy powinna znajdować się na wysokości jego oczu.
Ten warunek wyznacza pierwszą i najważniejszą zasadę, zgodnie z którą

centralny punkt obrazu lub całej kompozycji powinien znajdować się na wysokości około 150-160 cm.

Jest to najbardziej optymalna zasada, która kierują się dekoratorzy. Najlepszym potwierdzeniem tego faktu jest wizyta w hipermarkecie i sprawdzenie, po które produkty sięgamy najczęściej. Zazwyczaj są to te znajdujące się na półkach na wprost naszego wzroku.

jak wieszać obrazy na ścianie
jak wieszać obrazy

Zasady zestawiania i wieszania obrazów

Druga ważna zasada wieszania obrazów, to odpowiednie zestawianie ich pod względem wielkości. Jak powiesić obrazy? W pierwszej kolejności zawsze rejestrujemy te elementy, które najbardziej rzucają się w oczy, a więc są największe i najbardziej kolorowe. Jeśli jesteśmy w posiadaniu pięknych miniatur, po powieszenie ich w towarzystwie wielkiego średniej jakości płótna spowoduje znaczną utratę ich artystycznej wartości. Najkorzystniej jest rozdzielać małe i duże kompozycje, jeśli jednak nie ma takiej możliwości warto zastosować się do jednego z trzech układów:

  1. Obrazy w linii prostej z największym w centrum i coraz mniejszymi w kierunkach zewnętrznych.
  2. Obrazy w układzie Λ, gdzie największy obraz stanowi szczytowy punkt układu, a mniejsze umieszczone są ukośnie ku dołowi z niewielkich nachyleniem linii bocznych.
  3. Obrazy w układzie kwadratowym, gdzie największy z nich stanowi punkt centralny, a mniejsze są podkreśleniem narożników.

Dodatkowe porady - jak wieszac obrazy?

Warto też pamiętać, że harmonijny, uporządkowany układ obrazów jest lepiej odbierany, natomiast układy nieregularne wywołują wrażenie większej swobody wnętrza. 

Kolejna ważna zasada określana jest zasadą 2/3. Jej istotą jest takie wieszanie obrazu, aby wolna przestrzeń ściany pomiędzy jego dolną krawędzią i meblem wynosiła mniej więcej 2/3 wielkości płótna. 

Obraz nie może też być szerszy niż mebel, a jeśli na tym ostatnim stoją jakieś bibeloty, wazoniki, zegarek, fotografie, to nie mogą one zasłaniać krawędzi płótna. Idealna odległość to około 20-30 cm od krawędzi mebla.

Jakie znaczenie ma kszałt wieszanego obrazu

Wybierając obraz, tryptyk lub kaskadę warto pamiętać też o tym, że zarówno jego kształt, układ na ścianie czy kolorystyka wpłyną na optyczny odbiór wnętrza

Obrazy prostokątne, panoramiczne czy tryptyki poziome poszerzają pomieszczenie, obrazy pionowe zwężają je i dodają mu wysokości.

 Kompozycje w jaskrawych kolorach mają charakter dynamiczny ożywiając wystrój, a te stonowane działają uspokajająco i wpływają na równowagę.

 

Darmowa dostawa

dla zamówień powyżej 500 zł

Darmowe próbki materiałów

Sprawdź grubość, fakturę oraz nasycenie kolorem

Polska firma

Polskie produkty, polska gwarancja

100% personalizacji

Kazdy produkt dopasujemy wymiarem i kolorem